ceturtdiena, 2014. gada 27. februāris

Rakstaini. Tehniski. Islandiski.

Iesaku: ja gribat iemacīties adīt islandiešus (džemperus, jakas, cepures, šalles, cimdus...) nevainojami, nopērciet Mary Jane Mucklestone grāmatu ''200 krāsaini raksti''! (Zvaigznes ABC)
Tikai sākumā paņemot šo grāmatu rokās nesāciet uzreiz ar  piedāvāto rakstu pētīšanu, bet gan pirmkārt pievērsiet lielu uzmanību grāmatas sākumdaļā IDEĀLI uzrakstītām dažiem desmitiem lapaspušu par islandiešu PAMATPRASMĒM! Šī informācija dos jums pareizu priekšstatu par islandiešiem un adījumu tehniskām detaļām jebkam, ko šajā tehnikā gribēsiet uzadīt....nākamais, sāciet pētīt un izvēlēties rakstus!
Savam pirmajam džemperim es izvēlējos tos elementārākus rakstus, ar kuriem ir viegli tikt galā. Smalkus rakstus, kuru solis sastāv no dažiem valdziņiem, un kreisā pusē veidojas īsi pārstaipi.


Ko darīt ar Diegu galiem?...jeb, precīzāk, kā adīt krāsainus rakstus bez diegu galiem?
Tas arī priekš manis bija jaunums. Mana vājā vieta vienmēr bija diegu galu paslēpšana. Tagad ir vieglāk...jo zinu dažus knifus, kurus atradīsiet manis ieteiktā grāmatā ''200 krāsaini raksti''!

Solīju!, un šodien saliku kopā savas domas, lai pastāstītu, Kā Adīt šāda tipa (krāsainu, rakstainu, islandiešu) džemperi:

1. Adīšana notiek no apakšas, uz augšu un tikai pa apli!
Noada džempera stāva daļu līdz padusēm.


Kamēr vēl nav izadīts līdz padusēm, noteikti jāpārliecinās, vai nav par šauru. 
Džemperis ir jāpielaiko!
2. Tad, kad džempera stāvs ir noadīts līdz padusēm, jāķerās pie piedurkņu adīšanas. To dara līdzīgi kā adot stāvu, uz zeķu adatām, augšdaļā piedurkni mazlietiņ paplatinot.


3. Piedurkņu pievienošana stāvam.
Lai to izdarīt, gan piedurknēm, gan stāvam - adot pa apli katrā padusē jānorauc 8 valdziņi no vietas. Brīvus valdziņus (stāva un piedurkņu) uzlasa uz apļadatām. Padusēs izveidojušos caurumus vēlāk smuki aizšuj ar adatu. ''Islandietim'' tās ir vienīgās vīles!


4. Krūšu daļas adīšana.
Tad, kad ''ķermenis ir savienots ar rokām'', adīšana notiek atkal uz apaļadatām, uz apli, uz augšu.
Kopš savienojuma brīža, ir jāskaita rindas un mazlietiņ jārisina matemātisks uzdevums.
Galvenais, kas ir jāsaprot, ka katra noadīta rinda (skaitot no padusēm) būtu jāsašaurina pār 4iem valdziņiem (jebkuram izmēram!), taču tā sašaurināšana nenotiek katrā rindā! Ja ada rakstainu džemperi, tad lai nepazaudētu rakstu, samazināšana notiek STARP rakstiem, bet nekādā ziņā rakstā iekšā.
Tātad, jānoada raksts, un ''tukšajā'' posmā jāsamazina. Jāsaskaita, cik rindas raksta dēļ ir iekavētas un to skaitu jāreizina ar 4. Sanāks valdziņu skaits, kas tai ''sašaurinājuma rindā'' jādabū prom.
Piemēram, man uz adatām ir 160 valdziņi, no padusēm esmu noadījusi 7 rindas ar rakstu (iekavēju sašaurināt 7 x 4 = 28 valdziņus!);  tagad cipars 28 jāizdala uz uz adatām esošo valdziņu skaitu. Sanāk 160 : 28 = 5,71... Tas nozīmē, ka ''sašaurinājuma rindā'' izada četrus valdziņus, bet katru piekto un sesto saada kopā. Rezultātā, notiks sašaurinājums par 28iem valdziņiem.
Tādas ''sašaurinājuma rindas'' būs 4, 5 vai pat 6!

Šajā posmā arī ir jālaiko, lai ir skaidrs, vai krūšu daļas sašaurinājums notiek pareizi un smuki...

konkrēti šo variantu pēc laikošanas izārdīju
padusē var redzēt ''slepeno vīli''
5. Pēdējā lieta, kas ir jāizada,- paaugstinājums mugurpusē.
6. Apkakles nobeigums - pēc jūsu gaumes.
 
P.S. Ņemot vērā to, ka tuvojas 8.marts, māmiņdiena...iesaku aizsūtīt savai otrai pusītei e-pastu ar grāmatas linku, un pierakstīt, ka šī būtu Jums ļoti vēlamā dāvana :-) Vīriešiem, parasti patīk praktiskas dāvanas! Šī dāvana nav dārga, un vēl, kas ir būtiski, Viņam nebūs jālauž galva par to, KO lai mīļotajai uzdāvina?!?

Lai Veicas!!!

8 komentāri:

 1. Paldies par iedvesmojošo blogierakstu!
  Senāk studiju laikā es biju ļoti aizrāvusies ar rakstaini krāsainu džempīšu adīšanu gan sev, gan draudzenēm, gan bēbīšiem, lai nopelnītu kādu lieku latiņu pie stipendijas. Man ļoti patika krāsaino pavedienu krustošana un raksta skaitīšana. Pirkstu niez arī tagad kaut ko rakstaini krāsainu uzadīt, bet tad atkal mani krustiņi paliks novārtā...

  AtbildētDzēst
 2. Uz šo grāmatu ja kādu laiku skatos. Pēc tavas atsauksmes tagad gribas noteikti iegādāties.

  AtbildētDzēst
 3. Paldies, Tev par superīgo aprakstu! Pirksti niez iemēģināt!

  AtbildētDzēst
 4. Ļoti radoša un prātu pārslēdzoša nodarbe ir šo rakstu adīšana. Skaisti! :)

  AtbildētDzēst
 5. Paldies par rakstu! Ļoti iedvesmojoši. Raksti man šobrīd nav aktuāli, bet tāda veida džempera adīšana gan. Nesen uzadīju meitai kleitu, kur mēģināju to darīt ar pēc iespējas mazāk vīlēm. Kaut kad izmēģināšu arī Tavu veidu...tikai bez rakstiem.

  AtbildētDzēst
 6. Paldies par rakstu! Man tagad ar gribas šo grāmatu iegādāties!!!

  AtbildētDzēst
 7. visiem lūdzu! prieks censties!
  grāmata tiešām ir laba!

  AtbildētDzēst