trešdiena, 2017. gada 22. februāris

Silts, ērts, noderīgs

Februāra beigas nemaz nesola ziemas beigas šeit, Islandē.
Pēdējo mēnesi, varu teikt, esmu uz adatu viļņa un uzadīju divas lielas lietas - siltu džemperi sev un ļoti siltu kombinezonu mazajai Jasmīnai (3 gadi).
Ideju noskatīju Jasmīnas jaunajā bērnudārzā (vairāk par b/d Islandē lasi šeit). Daudziem vietējiem bērniem ir tādi feini adīti, ar rakstainu teili kombinezoni. Šādu apģērba gabalu, kā virsdrēbi, valkā knapi virs nulles grādu temperatūrā. Slapjā un lietainā laikā, virsū tam velk gumijas tērpu. Latvijā bērnus noteikti ģērbj siltāk! Šeit, man domāt, cilvēkiem ir iedzimta savādāka kermeņa termoregulācija. Viņi, ka jau ziemeļnieki, ir vairāk toleranti pret aukstumu. Viendien pilsētas grāmatnīcā ieraudzīju jaunizdotu adīšanas grāmatu, kuras nosaukumu varētu iztulkot kā "Bērnudārznieka garderobe". Paškirstīju un ieraudzīju tur ļoti līdzīgu kombi, ar prātigu tehnisku aprakstu un diezgan simpātisku teiļa raksta shēmu! Tiesa gan, tai brīdī, savējo jau pabeidzu adīt, ievilku diedziņus un pat izmazgāju!Starpcitu, Islandē, sev par izbrīnu konstatēju, ka visi citi bērni ir apadīti no galvas līdz papēžiem, savukārt manējiem, neskatoties uz to, ka mamma arī daudz rokdarbojas, vien galviņas aptamborētas... Tātad, jāada vairāk! :)

OK, tagad patērzēšu par savu adīkli!:
Ar savu telefonu iemūžināju kombinezona tapšanas procesu. Protams, neiztiku bez pašas adītājas selfija! Kombis ir adīts bezšuvju variantā. Plecu daļa izadīta izklaidus reglānā. Kā jau minēju, es adīju pēc sava prāta. Bet, nemot verā, ka mans blogs ir ne tikai gatavo rokdarbu fotogaleriju blogs, gribu pastāstīt, kā es to darīju. Es neesmu patternu rakstītāja, tāpēc atvainojiet par paviršiem skaidrojumiem! Arī šoreiz atšifrēju tikai galvenos adīšanas soļus:

1.Vispirms uzada kājas :) (atsevišķi kreiso un labo, uz 40cm apaļadatām, līdzīgi kā zeķes, uz riņķi);
2.tuvojoties starpenes daļai pieaudzē katrās kājas iekšpusē 8 valdziņus, brīvākam solim;
3.tad savieno abas kājas kopā ar paplatinājuma vietu vidus valdziņiem, tos savā starpā sakrustojot. Pāriet uz garākām (ar 80 cm žilku) Knit pro apaļadatām;
4.adot rumpīša daļu, priekšpusē uzreiz ada aizdari sešām podziņām;
5.mirklī, kad rumpītis ir noadīts līdz padusēm, sāk adīt piedurknes (atsevišķi kreiso un labo, uz 40cm apaļadatām, uz riņķi);
6.tad savieno abas piedurknes ar pamatdetaļu (rumpis & kājas), padusēs atstājot caurumus no 8 norauktiem valdziņiem, kurus vēlāk aizšuj ciet ar adatu; Pielaiko!
7.seko teiļa daļa, jeb izklaidus reglāna adīšana. Adot šo daļu es vairākkārt laikoju, lai pārliecinātos, ka adīklis labi pieguļ, un lai neuzadu to ne par īsu, ne par garu;
8.teilī, es ieadīju simboliskas krāsainas josliņas. Šoreiz negribēju neko sarežģītu, jo bij jāada gan labiskas, gan kreiliskas rindas. !Valdziņu samazināšana notiek starp krāsainām joslām, ar aprēķinu, ka katrā noadītā rindā būtu jāzaudē 4 valdziņi;
9.Ļoti svarīgs moments! Jāuzada mēnestiņš, jeb kakla daļas paaugstinājums. Mugurpusē noada dažas nepabeigtas kārtas, pirms veido apkakli;
10.apkakles pēdejā rindā pieaudzē valdziņus divtik, un ada uz augšu kapuča daļu;
11.kad kapucis ir noadīts pietiekoši augsts, lai apsegtu galvu, rindu norauc un sašuj pārlokot uz pusēm; gudrāk būtu nenoraukt, bet sašūt brīvus valdziņus. Tad nav redzama šuve! Es noslinkoju :)
12.piešuj podziņas un ievelk diegus.

Vairāk info par izklaidus reglāna un rakstu adīšanu, manā blogā var meklēt pēc atslēgvārdiem ''fair isle'', ''icelandic knitting'', ''izklaidus reglāns''. Ja kādam noder šī informācija - ņemat par labu!Dzija: 100% islandiešu aitu vilna Lettlopi, royal red krāsā. Fantastisks materiāls, kuru šobrīd aktīvi testēju (adu un valkāju) un ievācu informāciju par tā īpašībām. Vairāk par to stāstīšu nākamos postos!
Adatas Nr.4,5 koka Knit Pro (ar fiksētu auklu, jeb žilku 80cm garas un 40cm isas).
Pogas: komlektā 6 dažādas kēksiņu veidā. Kosmiska cena, bet tomēr ir ļoti jaukas!Cepure arī ir no šīs pašas dzijas pārpalikumiem. Izmantoju akurāt vienu fici!
Nu re, viens bērns ir apadīts!
Uz drīzu tikšanos!

5 komentāri:

 1. Super tērps! :) Bet saki lūdzu, kā Tu domā, kāpēc tie bērni ir vairāk ''apadīti''- tas Islandē skaitās stilīgi, vai mammām ir vairāk laika vai adījumi tiek pirkti no kāda profesionāļa vai kā?

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. spriezot pec ta, ka dziju un adatas plasa sortimenta var nopirkt jebura bode, domaju, ka mammas ada gan! bet, tas ir ari vietejais stilins!

   Dzēst
 2. Paldies par rakstu. Raksti biežāk!:)

  AtbildētDzēst
 3. Alise, prieks lasīt! Lai jums visiem veicas tur iedzīvoties! Rakstiet biežāk! :)

  AtbildētDzēst
 4. Paldies, Alise.
  ļoti iedvesmojoši. Arī esmu rokdarbniece. Ļoti vēlētos uzadīt savu pirmo džemperi sev pašai. Ļoti patīk skandināviskais un Isandes stils. Bet pagaidām ir vairāk jautājumu kā atbildes. Vai es varētu Jūs kā savādāk sakomunicēt dažiem jautājumiem :) iputraima@gmail.com
  Paldies.

  AtbildētDzēst